O Akademii
W 2015 roku Akademia Filmowa - jedyne czteroletnie studium historii filmu - obchodzi 40 lecie istnienie. Ukończyło ją 5 tysięcy osób - filmowców, producentów, krytyków i prawdziwych kinomanów.
Nowe kino Elektronik
Wykłada prof. Andrzej Werner
Program Akademii Filmowej obejmuje czteroletni cykl wykładów połączonych z projekcjami filmowymi. Każdy z ośmiu semestrów składa się z 12 spotkań, ukazujących ewolucję kina w ujęciu chronologicznym. Łącznie uczestnicy każdego cyklu oglądają około 300 tytułów – od pierwocin braci Lumiere po klasykę lat 70. i 80. W każdym cyklu Akademii bierze udział 250-300 osób, w sumie około 5 tysięcy uczestników: na początku, w latach 70. i 80. traktujących kino hobbystycznie, dziś studentów wydziałów humanistycznych, realizujących akademicki program wiedzy o filmie. Certyfikaty Akademii Filmowej uznaje dziś 19 uczelni. Ale Akademia wykształciła nie tylko szerokie grono filmoznawców, także sporą grupę praktyków – reżyserów i producentów filmowych, a także krytyków. W gronie jej absolwentów są między innymi: Jerzy Kapuściński, Maciej Ślesicki, Maciej Dutkiewicz, Maciej Strzembosz i inni. W ciągu swej 40-letniej działalności Akademia zebrała wiele wyróżnień, w tym nagrodę „Laterna Magica”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji filmowej.
Wykład dr. Rafała Marszałka
Początkowo Akademia Filmowa działała w strukturach klubu „Riviera-Remont” Politechniki Warszawskiej, obecnie – od 2003 roku - fundusze na jej działalność zbiera Fundacja Pro Art-Tech. Prowadzący Akademię korzystają z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wydziału kultury Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także życzliwości innych donatorów. Od początku strategicznym partnerem jest Filmoteka Narodowa.
Od lutego 2015 roku zajęcia Akademii Filmowej odbywać się będą w reaktywowanym kinie Elektronik, przy ul. Gen. Zajączka 7.